PİYANO HAKKINDA

Piyano Nedir?

piyano, klavsen´in gelişmişi, tuşlu bir çalgı. Yapım biçimi ile duvar ve kuyruklu (salon) adı verilen çeşitleri vardır. piyano kelimesi italyanca "Pes ve güçlü sesli klavsen (harpsikord) - gravicembalo col piano e forte" ´den gelir. piyano Forte olarak adlandırılması da bundandır. Atası, klavsenden en önemli farkı, tuşa basarken uygulanan kuvvete göre çıkan sesin şiddetinin de aynı yönde değişken olmasıdır. piyano çalan kişiye piyanist veya piyano sanatçısı denir.

Piyano Tarihçesi

İlk tuşu La-0, son tuşu Do-8 olma üzere toplam 88 tuştan oluşur.TARİHÇESİ: İlk piyano 2007 li yıllarda italya floransa´da Bartolomeo Cristofori´ tarafından yapıldı. Cristofori´nin en büyük başarısı, piyano´nun temel mekanik sorunu olan, çekicin tellere vurması anında sesin çekicin etkisi ile sönümlenmemesi ve çekicin çok çabuk bir şekilde tellerden ayrılarak notanın yeniden çalınabimesi sorununa bir çözüm üretmesidir.

Piyano Çeşitleri

Kuyruklu (salon) piyano (Bösendorfer marka)Piyanonun çekiç mekanizması: 1) Tuş, 2) tuş ayarı, 3) şövale, 4) eşapman ayarı, 5) eşapman kolu, 6) çekiç kenar vidası, 7) tekrarlama vidası, 8) çekiç sapı, 9) tekrarlama kolu, 10) çekiç başı, 11) çekiç yakalayıcı, 12) susturucu kiriş çatalı, 13) susturucu kirişi, 14) susturucu kaşığı, 15) susturucu, 16) tel, 17) madenî plaka, 18) zımba, 19) akort çivisi, 20) çivi yatağı.Piyano, tuşlu bir çalgıdır. Tuşlarına basıldığında, sahip olduğu karmaşık çekiçli mekanizma sayesinde tellere vurarak ses veren klavyeli çalgı.Yapım biçimi ile duvar (konsol) ve kuyruklu (salon / konser / grand) adı verilen çeşitleri vardır. Piyano kelimesi İtalyanca "Güçlü ve Hafif sesli klavsen (harpsikord) - gravicembalo col piano e forte" 'den gelir.

En Ünlü Piyano Markaları

Acrosonic Aeolian Baldwin Bechstein Belarus Bluthner Bosendorfer Boston Broadwood Brodmann Cable Chickering Christman Cor[o]nado Cumberland Duchess Ellington Essex Estonia Everette Falcone Faziolo Feurich Förster Foster Gennett Gerhard Grinnell Grotrian Gulbransen Hailun Hallet Davis Hardman Peck Harrison Heintzman Howard Janssen Kawai Knabe Kimball Kohler and Campbell Update 2009 Krakauer/Krakauer Bros. Kranich Bach Krell Lenox Mason and Hamlin Minum Milton Morris Listowel Nordheimer Petrof: Good piano.Pleyel Pramburger Pullman Raymond Remington Richmond Royal Samick Sauter Schimmel Seiler Sherlock-Manning Sohmer Starr Steck Steigerman Steinway Stodart Story and Clark Yamaha Young-Chang.Walters Wendl & Lung.Wurlitzer. bünyemizdeki piyanolar ile çalışabilirsiniz.